"Час для реалізації нової ідеї настав". Андрій Пишний, голова НБУ, говорить про впровадження нових кроків.


Очільник Національного банку України розповів про альтернативи російським копійкам, а також поділився численними цікавими фактами про нумізматику в цілому.

Національний банк України 2 вересня, у день чергової річниці запровадження гривні як національної валюти, виступив з пропозицією змінити назву української дрібної монети. Замість терміна "копійка" планується ввести нову назву - "шаг".

Підписуйтесь на корисний легкий контент в Instagram

Аргумент такого рішення - відмова від російської імперської та радянської назви "копійка", яку зараз окрім України зберігають в обігу тільки рф, Білорусь та невизнана Придністровська молдавська республіка. Натомість у нас історично дрібну монету називали "шагами" ще у XVII столітті.

Особливості реалізації цього процесу та можливі наслідки такого рішення були детально обговорені в ексклюзивному інтерв'ю з головою Національного банку Андрієм Пишним, яке провело LIGA.net.

Національний банк України несподівано оголосив про плани повернути історичну назву для розмінних монет, пропонуючи замість "копійок" використовувати термін "шаги". Ця ідея розглядалася ще тридцять років тому, під час введення гривні, але тоді не була затверджена. Що ви думаєте, чому НБУ може зараз втілити цю ініціативу в життя?

Ця ідея просто чекала свого часу. І цей час, я вважаю, настав. Бо це нонсенс, що на третій рік повномасштабної війни в українському грошовому обігу залишається те, що поєднує нас із колоніальним минулим. Адже копійка зараз лишається виключно "на болотах" (в РФ. - Ред), в Білорусі, Придністров'ї і у нас.

Отже, ми вирішили відновити назву української монети "шаг", щоб відновити справедливість у вітчизняній фінансовій системі та звільнити монетарний суверенітет від будь-яких зв'язків із московським впливом.

Саме відродити! Бо настав час повернути Україні все те, що було несправедливо у нас вкрадене та понівечене російськими окупантами. І рішення сформувати грошовий ряд з унікальних українських найменувань є абсолютно логічним. На мою думку, назву "копійка" нам лишили свого часу тільки тому, що росіяни хотіли хоч якусь зачіпку, якусь частку імперського бруду нам нав'язати. Я обов'язково хочу проговорити це з колишніми головами НБУ, можливо з паном Ющенком, дізнатися, як це було, чому не прийняли. Адже ще за часів УНР були "гривня" і "шаги". Шаги "ходилиˮ "на рівні з дзвінкою монетою". Ось подивіться (голова НБУ демонструє артефакти - оригінальні марки часів УНР з цим написом на звороті).

І одразу після відновлення незалежності України навесні 1992 року обговорювалася можливість повернення шагів у грошовий обіг України. До Луганського верстатобудівного заводу з Києва надійшли ескізи розмінних монет - 1, 5, 10 та 25 шагів (!). Та, на жаль, не судилося.

Зараз, коли росіяни заходять на окуповані території, слідом за військовими йдуть представники Центрального банку РФ, щоб одразу впроваджувати рубльову зону на захоплених територіях. Національна валюта - одна з головних ознак незалежної держави, як Герб, Прапор, Гімн. Тож символіка, пов'язана з грошима, - принципово важлива. Вона лежить в основі сприйняття суверенітету країни.

Назва валюти є ключовим аспектом. Кожен елемент індивідуальності нації, її незалежності та неповторності має велике значення.

З ким консультувалися щодо достовірності історичних фактів та причин цього рішення?

По-перше, у нас є потужна внутрішня наукова база. Як ви, напевно, знаєте, в Національному банку функціонує Музей грошей. Саме під час моєї екскурсії до цього музею, спілкуючись з його співробітниками, які є професійними істориками (серед них є кандидат та доктор історичних наук), вперше виникла ця ідея. Відверто кажучи, я вперше дізнався про цю історичну спадщину - українську розмінну монету шаг - саме тут. Це викликало в мене великий інтерес, і я попросив колег підготувати для мене більш докладну інформацію. І вони, здається, лише цього й чекали! Вже через кілька днів я отримав вичерпні історичні матеріали та справжні артефакти для ознайомлення.

По-друге, ми звернулися за підтвердженням до Інституту мовознавства ім. О. Потебні та Інституту історії України Національної академії наук України. Запитали у них висновки. Їхні експерти повністю підтримали ідею повернення до історичної назви - не імперська російська "копійка", а саме "шаг" має бути сотою частиною гривні.

І по-третє, ви могли бачити колег науковців, дослідників, які присвятили свої наукові роботи цій темі, у нас під час пресбрифінгу. Тож історичні факти не підлягають сумнівам. Навіть більше, наша ініціатива може стати поштовхом для нових досліджень та наукових дискусій щодо грошового обігу ще у давніші часи. Щиро на це сподіваюся.

Назва "шаг" має спільний корінь з російським словом "шаг". Чи брали це до уваги?

За свідченням дослідників, ці два слова виникли в різних мовах незалежно одне від одного. Наразі це міжмовні пароніми: коли слова звучать однаково, але мають різний зміст.

Назва "шаг" має глибоке коріння в українській мові і використовувалася в грошовій системі з XVI-XVII століть. Це своєрідне позначення монети, яке не зустрічається в інших мовах і культурах. "Шаг" часто вживається в класичній українській літературі, особливо у творах таких видатних авторів, як Тарас Шевченко та Леся Українка. Під час Української революції 1917-1921 років це слово також застосовувалося для позначення розмінної монети.

Яким чином може реалізуватися процес зміни назви? Які дії повинні вжити Національний банк України, уряд та Верховна Рада?

Обговорення "шагів", історії українських грошей, їхнього дизайну та символіки має важливе завдання – зафіксувати власну систему цінностей, позбутися радянської та російської спадщини й надати майбутнім поколінням чіткий орієнтир. Першочергово необхідно провести дискусії в українському парламенті, який має ухвалити необхідні зміни до законодавства. Я вже мав попередні консультації з керівництвом Верховної Ради. Є підтримка, отже, є шанси, що це рішення буде прийняте вже цього року. Це остаточно закріпить наш монетарний суверенітет.

Я щиро впевнений, що цього разу все складеться вдало!

Яка сума грошей може бути витрачена НБУ на зміну назви на монетах? Які наслідки це може мати для їхнього обігу та для населення в цілому?

Додаткових витрат з Державного бюджету не передбачається. У 2025 році ми плануємо карбування близько 20 мільйонів монет номіналом 50 копійок для заміни тих, що вже в обігу. Якщо буде ухвалено відповідне рішення стосовно "шагів" (наголос ставиться саме на цей склад), ми забезпечимо необхідні налаштування для карбування нових "50 шагів". Технологічно ми готові до цього процесу. Важливо зазначити, що ця зміна не вплине на рівень інфляції, оскільки ми не збільшуємо грошову масу в обігу. Наразі в обігу є близько 1 мільярда 350 мільйонів монет номіналом 50 копійок, тож карбування 20 мільйонів штук не матиме суттєвого впливу на грошовий обіг. Також не планується вилучення монет з обігу! Підкреслюю, громадянам не потрібно нічого здавати чи обмінювати! Процес карбування "шагів" та вилучення 50 копійок відбуватиметься поступово, і обидва види монет залишаться в обігу паралельно протягом кількох років. Тож немає причин для занепокоєння щодо їх обміну.

Але не виключаємо, що коли випустимо перші монети номіналом 50 "шагів", вони цілком можуть мати неабиякий інтерес серед нумізматів, бо це повернення нашої історії! В цьому головна мета і цінність.

Коли НБУ відкарбує перші шаги? Чи не розглядає Нацбанк зараз питання деномінації - відмови від малого номіналу копійок?

Якщо парламент схвалить нашу пропозицію цього року, ми зможемо ввести нові кроки в обіг вже в першій половині 2025 року.

Щодо деномінації - це окреме питання, яке ми постійно аналізуємо, беручи до уваги обіг монет, наразі такого рішення немає.

Чи може відновлення української назви вплинути на вигляд монет? Які у вас думки стосовно можливих змін у дизайні монет або банкнот?

Почну з того, що графіка на монетах і банкнотах виступає, насамперед, як засіб передачі важливих повідомлень нашим громадянам і світу в цілому. Що перше потрапляє в руки іноземця, коли він відвідує нашу країну? Саме гроші. Середня тривалість обігу банкноти номіналом 1000 грн становить близько 10 років. Це означає, що ціле покоління людей росте, маючи контакт з цими банкнотами. Протягом цього часу вони підсвідомо вбирають в себе образи та значення, які ці гроші несуть. За роки незалежності дизайн українських банкнот зазнав певних змін і вдосконалень, зокрема, були введені нові елементи захисту, що є важливим аспектом для безпеки грошей. Однак жодного разу не виникало серйозних обговорень щодо радикальної зміни їх візуального оформлення.

Я б дуже хотів взяти участь у цій дискусії. Сьогодні Україна переживає критичний етап у своїй історії. Ми, а також наші батьки і діти, безпосередньо впливають на формування цієї історії. У нас є всі підстави висловлювати свою думку щодо основних символів, образів і значень, які будуть визначати нашу країну на багато років уперед.

Водночас в Європі триває подібний процес, який розрахований на п’ятирічний період. Цей процес включає в себе експертні дискусії, громадські обговорення та безліч ретельно спланованих дій. Мене зацікавило те, що європейці не зосереджуються лише на історичних особистостях. Натомість теми, що обираються для нових банкнот, присвячені важливим концепціям, таким як об’єднуючі цінності, майбутнє, європейська культура, ідентичність та безбар'єрність.

На сьогодні у нас немає планів щодо оновлення банкнотного ряду, проте ми уважно стежимо за процесом оновлення дизайну євро, щоб врахувати досвід ЄС у своїй роботі.

Наразі ми активно впроваджуємо практики наших європейських партнерів, використовуючи обігові монети як інструмент для комунікації з громадянами та для документування історичних подій і фактів. Можливо, ви вже звернули увагу на пам'ятні монети номіналом 10 гривень, які присвячені Збройним Силам України. Ці монети виготовляються в величезних кількостях і активно перебувають в обігу, потрапляючи до гаманців та кишень українців. Ви можете показати їх своїй дитині: ось ППО, ось Сили підтримки. А чи знаєш ти про них щось? Давай разом дізнаємося більше...

Це обігові монети, які вже розповідають сучасну історію. Це важливий канал донесення до суспільства ціннісних речей, крім, так би мовити, виконання простої утилітарної функції монет.

Перед Днем Незалежності України з'явилася інформація про оновлення банкнот, тож це питання також стосується їх?

Я якраз планував згадати про це. Це не було просто оновлення, а радше модифікація вже наявного дизайну. Це був важливий і необхідний крок, який ми змогли і повинні були вжити. Тепер на кожній банкноті з’явиться гасло сучасної України, яке стало відомим у всьому світі: "Слава Україні! Героям слава!".

Ми звертаємося до вас цими словами. Світові лідери вже освоїли, як їх висловлювати українською. Це наше девіз! Як і передбачав Степан Бандера, настав момент, коли один вигукне: "Слава Україні!", а мільйони відповідають: "Героям слава!".

Щодо пам'ятних монет та банкнот, їх унікальність є вкрай важливою. За час вашого керівництва НБУ, дизайн цих елементів зазнав змін, відмінних від звичних нам. Іноді вони піддаються критиці. Які ваші думки з цього приводу? Як ви ставитеся до критики в цілому та які ваші плани на майбутнє в цій сфері?

Ця розмова обіцяє бути досить довгою, адже кожна пам'ятна банкнота чи монета має свою унікальну історію. Важливо усвідомлювати, що монета не просто відтворює зображення якоїсь особи чи предмета. Вона є результатом глибокого осмислення митця стосовно явища або події, якій присвячена. Коли ви вдивляєтеся в монету, важливо шукати приховані значення та занурюватися в них. Це не просто "соціалістичний реалізм"; ми вже навчилися створювати набагато більш змістовні та художні витвори.

Ми маємо творчий колектив, що вже багато років працює у партнерстві з Національним банком. Окрім того, ми активно залучаємо нові таланти. Наразі ми почали співпрацювати з сучасними українськими художниками.

Є дві монети, які викликали найбільшу критику минулого року. Перша з них, присвячена енергетикам, носить назву "Країна супергероїв. Дякуємо енергетикам". Друга монета, створена на честь 32-ї річниці Незалежності України, отримала назву "Сміливість бути. UA". Хочу розповісти про ці монети, адже їхня історія тісно пов'язана. Дизайн для "Сміливість бути. UA" був розроблений всього за 48 годин перед святом, хоча зазвичай на створення дизайну можуть знадобитися місяці роботи кількох авторів.

Минулого року виникла ситуація, коли жоден із представлених на розгляд дизайнів не відповідав нашим вимогам. Це дійсно складне завдання — як втілити "сміливість" кожної людини окремо та відобразити незламність українського народу? Ми навіть розглядали можливість відмовитися від карбування монети, оскільки не знаходили належного варіанту. Однак вирішили провести зустріч у суботу, щоб обговорити цю проблему та поділитися своїми думками і підходами з авторами ескізів, з якими Національний банк України співпрацює вже багато років. На цю зустріч прийшли брати Харуки та Володимир Таран. Ми провели багато часу в обговореннях, вивчаючи досвід наших іноземних колег.

І саме в цей час на цю зустріч мені принесли варіант ескізу для монети "Країна супергероїв. Дякуємо енергетикам", автором якого був Сергій Майдуков. Переконаний, цей ескіз став певним натхненням для всіх. Це не залишило сумнівів, що ми можемо і готові працювати по- іншому.

Після цього художники буквально через день повернулися з новим дизайном монети "Сміливість бути. UA". Якщо ви не бачили її, вона варта цього! Лезо, яке символізує нашу боротьбу, на його вістрі Тризуб, а на дзеркальному тлі нашої монети кожен зможе побачити своє обличчя. Це те, чого ми прагнули, щоб кожен українець відчув себе частиною сміливої, незламної України.

Срібна пам'ятна монета "Сміливість бути. UA" потрапила до десятки найкращих монет у світі, здобувши перше місце в категорії "Найкраща монета про сучасну подію" на цьогорічному міжнародному конкурсі "Монета року". Це неймовірне досягнення викликає в нас гордість! Адже на змагання було представлено близько 600 монет з 42 країн, випущених у 2023 році, і наша українська монета тепер серед найкращих.

Це наповнює мене почуттям гордості. А як ви ставитесь до критики? Чи стикалися ви з нею у своєму житті?

Ми створили цю пам'ятну монету на честь енергетиків, яка носить назву "Країна супергероїв. Дякуємо енергетикам". Дизайн монети став своєрідним викликом традиційним стандартам, виводячи деяких нумізматів із їхньої зони комфорту. Замість конструктивної критики, ми отримали значну порцію негативу та хейту.

Адже монета - повна алегорій. Стилізовану композицію, що символізує енергетичну систему України, втілено в символічному суцвітті соняшника, кожна пелюстка якого, неначе ліхтар, осяює світлом нашу країну. Він сяє, попри ворожі ракетні обстріли, як схід сонця, який обов'язково настане після найстрашнішої ночі.

Ми презентували монету представникам мистецької спільноти та галеристам, і всі одностайно відзначили її винятковість. Крім того, ми подали її на міжнародний конкурс, про який я згадував раніше. І ви знаєте, який був результат? Вона потрапила до десятки найкращих монет у категорії "Найхудожніша монета". Таким чином, ця монета займає почесне місце серед найкращих творів мистецтв у світі, втілюючи сенс, рефлексію та творчий пошук.

Виглядає так, що ви дуже захоплені всіма монетами, які випускає Національний банк. Як Голова НБУ, чи є у вас улюблена монета або банкнота? Якщо так, то яка саме і чому ви її обрали?

Це, напевно, найскладніше питання для мене на сьогодні (посміхається). Розумієте, для мене кожна монета – це справжня унікальність. Я добре знаю, як вона створюється, в чому полягає її особливість, її неповторний дизайн та глибокі значення, які вона несе. Можу говорити про це безкінечно. Наприклад, розглянемо пам'ятну монету "Українська мова". На її аверсі зображено гніздо, яке символізує дім. У ньому сидить пташка – соловейко, що є ще одним образом, адже ми часто говоримо про "солов'їну мову". І не можна не згадати про літеру "Ї", яка є унікальною, бо такої букви немає в жодній іншій мові світу. На реверсі монети представлені літери українського алфавіту. Коли нам показали дизайн, усім він сподобався, і ми швидко його затвердили.

Проте наші уважні нумізмати, після того як монету ввели в обіг, зауважили, що... їй бракує однієї букви. Провели перевірку – і справді, її там не виявилося.

Але справа не в тому, чи є на монеті всі літери українського алфавіту, адже це, в першу чергу, є певною формою стилізації.

Тепер ця монета стала особливим квестом. Якщо у вас є діти, покажіть їм її та попросіть виявити, якої літери не вистачає. Гарантую, ви отримаєте 30 хвилин спокою. А також представляємо нашу нову монету "Пльонтанізм". Вона присвячена унікальній техніці, якою працює український художник, геній сучасності Іван Марчук. На монеті зображено фрагмент його картини 1992 року "Пробудження". Це символ пробудження України: молода дівчина-весна, що прокидається, наче виборює свободу серед заплутаних пут.

Отже, напевно, на сьогодні ця монета є моєю найулюбленішою! Навіть упаковка виглядає вишукано, ніби справжня коштовність, нагадуючи книгу, яку відкриваєш, аби зануритися в читання.

Декілька років тому Національний банк України успішно відкрив інтернет-магазин для реалізації нумізматичних товарів. Це значно полегшило процес продажу монет і зменшило спекуляції в цій сфері.

Інтернет-магазин - це був окремий виклик. У тому вигляді, в якому він функціонував два роки тому, інтернет-магазин не міг задовольнити потреб наших клієнтів. Більше того, створював постійну хвилю репутаційних ризиків. Ми з командою багато над цим працювали. Не можу сказати, що всі питання зараз вирішені, ми продовжуємо його удосконалювати.

Однак користувачі нашого інтернет-магазину повинні усвідомлювати, що кількість доступних монет є обмеженою, тоді як бажаючих їх придбати значно більше. Проте ми розробили спеціальні алгоритми, які дозволяють нумізматам встигнути придбати бажані монети, а також ефективно відсікають ботів. Крім того, трансформується не лише наш інтернет-магазин, але й співпраця Національного банку з банками-дистриб'юторами. На жаль, ми не можемо повністю задовольнити весь попит лише через онлайн-платформу, тому докладаємо зусиль для створення прозорих і конкурентних механізмів.

Яка є найдорожча монета, яку випустив Національний банк України?

Це була монета "Фінальний турнір чемпіонату Європи з футболу 2012 р." із золота вагою в 0,5 кг. Тираж її трохи більше 100 штук. На момент випуску вона коштувала біля 350 тис грн. Зараз на вторинному ринку, думаю, її вартість становить кілька мільйонів гривень.

Чи буде банкнота номіналом 5 тисяч гривень? (умовний еквівалент 100 дол. США)

На даний момент ми не маємо намірів щодо цього. Вважаємо, що на сьогоднішній день існуючі номінали цілком адекватно відображають актуальний стан справ.

Чи замінять колись цифрові гроші готівку? На якій стадії серійний випуск е-гривні? Для чого вона потрібна?

Центральні банки активно досліджують перспективи створення власних цифрових валют. Цей процес вже проходять численні держави.

Історія цифрової гривні бере свій початок у 2016 році. У 2018 році було реалізовано перший пілотний проєкт, який мав закритий характер і характеризувався обмеженими обсягами емісії, а також невеликою кількістю користувачів і транзакцій.

З урахуванням отриманих результатів ми продовжили дослідження та зараз плануємо провести ще один пілот (відкрите тестування з реальними користувачами та учасниками ринку) для визначення доцільності широкомасштабного випуску е-гривні в Україні. Найперше, де вона може використовуватися, - в роздрібних платежах, особливо тих, які пов'язані з програмованістю платіжних операцій.

Хочу підкреслити, що е-гривня стане доповненням до існуючих форм гривні — як готівкової, так і безготівкової, а не їх альтернативою. Користувачі матимуть можливість вільно обирати, яким чином проводити свої фінансові операції: з використанням готівки, безготівковими платежами або ж у цифровому форматі.

Незважаючи на воєнний стан, ми продовжуємо досліджувати доцільність запровадження е-гривні та аналізуємо міжнародний досвід. При ухваленні рішень враховуватимемо результати пілотного проєкту Digital euro, орієнтуючись на чітко визначений курс України до Європейського Союзу.

Ми не збираємося зупинятися. Навпаки, ми активно працюємо над тим, щоб ретельно вирішити всі необхідні технологічні та регуляторні аспекти. Нашою метою є проведення детального аналізу впливу на фінансову стабільність і монетарну політику. Також ми зосереджені на питаннях безпеки, зручності, задоволення потреб користувачів і адаптації цифрових валют відповідно до стандартів Європейського Союзу.

Related posts