Центральний офіс TED відмовився розміщувати виступ українського військовослужбовця.
Максим Осадчук є студентом Українського католицького університету, а також виконує обов'язки в Збройних Силах України.
Глобальний офіс платформи TED відмовився публікувати промову військовослужбовця, історика та аспіранта Українського католицького університету Максима Осадчука. Через це локальний осередок TEDxUCU припинив діяльність, опублікувавши в п'ятницю, 16 серпня, офіційну позицію щодо цієї ситуації.
Восени 2023 року місцевий осередок TEDxUCU провів ліцензований TED захід, де серед спікерів був студент УКУ Максим Осадчук. У 2014 році він добровільно вступив до батальйону "Айдар" і вирушив на фронт. Після повернення з війни Максим продовжив своє навчання на магістерській програмі УКУ та зайнявся науковою діяльністю. У лютому 2022 року він знову був мобілізований до лав ЗСУ.
"Важливим для нас було те, що на початку повномасштабного вторгнення у 2022 році, TED висловив свою офіційну підтримку Україні та рішуче засудив несправедливі дії Росії. У квітні 2022 року під час відкриття міжнародної конференції TED у Ванкувері, Канада, увага була зосереджена на Україні: було організовано збір коштів у розмірі 2.1 млн доларів для гуманітарної допомоги, а також опубліковано відеозвернення від представників спільноти TEDx в Україні, включаючи студентів УКУ. Відчуваючи цю підтримку, ми як локальний осередок TEDx провели ліцензовану конференцію восени 2023 року. Проте вже взимку ми зіткнулися з відмовою TED публікувати виступ нашого промовця Максима Осадчука," – повідомили в локальному осередку.
Повідомляється, що протягом кількох місяців Український Католицький Університет вів переговори з центральним офісом TED, наголошуючи, що за ліцензійними умовами спільнота повинна була розмістити цей виступ на офіційному YouTube-каналі TED. Оскільки угоди досягти не вдалося, спільнота УКУ прийняла рішення закрити місцевий осередок TEDxUCU.
Відео промови Максима Осадчука опублікували на його власному YouTube-каналі. У ній він ацкцентував на тому, яку ціну Україні довелось заплатити за, на перший погляд, безкровний вихід зі складу СРСР і незалежність у 1991 році, описує явище "руского міра" та, порівнюючи дії Росії в різних війнах, зазначає, що "росіяни ведуть себе як росіяни". Текстову версію промови можна прочитати за посиланням.
Однак головний офіс TED вказував на наявність у промові військовозбужбовця тез "inflammatory "us vs. them" statements" - нібито запальних заяв: "ми проти них". Однак в УКУ з цим твердженням не погодились та навели порівняльну наблицю слів Максима Осадчука та їх інтерпритації TED.
"Як і в будь-якому конфлікті, існують дві протилежні сторони, тому висловлювання типу "ми проти них" відображає реальний стан речей, а не є мовою ворожнечі. Ми реагуємо на порушення базових загальнолюдських принципів з боку агресора," - зазначено в заяві TEDxUCU.
Окрім цього, в своєму зверненні TED підкреслив, що існують альтернативні платформи для висловлення спірних та провокативних промов. Водночас, "сцена TEDx не призначена для поляризаційних чи інших запальних дискусій про те, як конфлікт може стати 'можливістю' для однієї країни, при цьому засуджуючи ціле населення іншої країни".
Україна проходить через гірку реальність війни, відстоюючи свою незалежність в умовах повномасштабного вторгнення вже більше 900 днів. Це не просто "колекція висловлювань про росіян" чи якась хибна інтерпретація. Наша держава і наші громадяни захищають загальнолюдські цінності, свою ідентичність та життя. Ми готові говорити про це на всіх можливих платформах. Будь-які заяви, що трактують нашу позицію як расистську або ворожу, є абсолютно неприйнятними та образливими", - підкреслили в TEDxUCU.
Варто зазначити, що TED (Technology Entertainment Design) — це некомерційна організація зі Сполучених Штатів, яка базується в Нью-Йорку та займається організацією публічних конференцій для обговорення філософських ідей. Перша конференція у форматі TEDx в Україні відбулася в Києві у 2009 році. З того часу в різних містах України провели 89 подібних заходів.