Російська державна корпорація "Роснано" зазнала краху у своєму найбільшому проєкті з виробництва мікросхем.
Російське ТОВ "Крокус наноелектроніка" (КНЕ), засноване в 2011 році "Роснано" спільно з французьким стартапом Crocus Technology, подало заяву про банкрутство.
Інформація про це з'явилася на веб-ресурсі Федресурса, повідомляє The Moscow Times.
ТОВ "Крокус наноелектроніка" є найбільшим проєктом "Роснано" з виробництва чипів. Підприємство мало займатися створенням магніторезистивної пам'яті - пристроїв із довільним доступом на основі спінових вентилів (MRAM). Загальний обсяг інвестицій у проєкт перевищив 200 млн євро, включно зі співфінансуванням "Роснано" в розмірі 100 млн євро.
У 2014 році "Роснано" та Crocus Technology додатково вклали $60 млн для завершення будівництва виробництва MRAM у технополісі "Москва". У 2016 році підприємство отримало субсидію у розмірі 1,24 млрд руб. від Мінпромторгу РФ для створення електронних компонентів на 300-мм пластинах. У тому ж році "Роснано" викупило частку Crocus Technology у компанії.
У 2022 році "Роснано" передало свою частку ТОВ "КНЕ-ІС", заснованої за два роки до цього. Того ж року КНЕ потрапила під санкції ЄС.
До завершення 2020 року заборгованість КНЕ перед банківськими установами перевищила 146 мільярдів рублів. У 2022 році Міністерство промисловості та торгівлі Росії подало позов на суму 458 мільйонів рублів за недосягнення встановлених цільових показників субсидії. Арбітражний суд Москви частково задовольнив цей позов, визнавши компанію винною в ухиленні від відповідальності з формальних причин.
У червні "Роснано" подало заяву про банкрутство ТОВ "Оптоган", яке має борг у розмірі приблизно 1,5 млн рублів. Раніше "Роснано" вже стягнуло з "Оптогана" 2,7 млн рублів за аудиторські послуги, проте спроба стягнути понад 10 млн рублів з генерального директора компанії за збитки, пов'язані з несанкціонованою угодою, виявилася невдалою.
У лютому "Роснано" планувало оголосити банкрутство своєї дочірньої компанії ТОВ "Пластик Лоджик", в яку було вкладено 7,1 мільярда рублів. Цей проєкт був задуманий для виробництва електронних планшетів, які ще у 2011 році колишній керівник держкорпорації Анатолій Чубайс презентував президенту РФ Володимиру Путіну.
Проте завод так і не був побудований, а російський ринок не побачив жодного планшета. Проте визнати компанію банкрутом не вдалося - Московський арбітражний суд 26 серпня припинив провадження, оскільки навесні компанія припинила свою діяльність.