Інтернет у Пакистані зазнає значного уповільнення
Останніми днями в Пакистані швидкість Інтернету різко впала, що викликало обурення та посилило заяви про те, що уряд таємно тестує нову систему, схожу на брандмауер, для кращого спостереження та контролю за Інтернетом країни. Уряд заперечує відповідальність за уповільнення, яке вплинуло на мільйони користувачів і зруйнувало бізнес по всій країні.
За повідомленнями торгових асоціацій та власників підприємств, швидкість Інтернету знизилася вдвічі порівняно з нормою. Файли, які зазвичай завантажувалися за кілька хвилин, тепер потребують годин. Онлайн-дзвінки та відеоконференції зазнають проблем із зависанням зображення та затримкою звуку.
Пакистанська асоціація розробників програмного забезпечення, що об'єднує компанії-виробники ПЗ з усієї країни, у своїй офіційній заяві висловила рішуче засудження серйозних наслідків необдуманого запровадження національного брандмауера. Вони попередили, що це може призвести до економічних втрат Пакистану, які можуть сягнути 300 мільйонів доларів через можливі збої.
Асоціація фрилансерів Пакистану попереджає, що тривалі проблеми можуть призвести до зниження рейтингу Пакистану на онлайн-платформах фрилансерів, що завдасть шкоди новонародженій галузі.
Влада Пакистану заявила, що модернізує свої системи для покращення кібербезпеки, але заперечила, що за збоями стоять державні технології стеження. Натомість вони звинуватили використання людьми віртуальних приватних мереж або VPN у навантаженні мереж.
"Інтернет не був ні відключений, ні сповільнений урядом," — заявила Шаза Фатіма Хаваджа, державний міністр з питань інформаційних технологій та телекомунікацій, під час прес-конференції в неділю. Пані Хаваджа зазначила, що уряд співпрацює з технічними фахівцями та провайдерами, щоб вирішити цю проблему.
Але цифрові дослідники та аналітики пояснюють низьку швидкість зусиллями влади контролювати цифровий простір країни, що, як вони попереджають, обмежить свободу слова та громадянські свободи в і без того крихкій демократії країни.
Вони заявляють, що уряд Пакистану впровадив нову систему, подібну до брандмауера, яка значно перевершує складністю попередню веб-моніторингову систему, що використовувалася для блокування певних інтернет-ресурсів.
За словами аналітиків, нова технологія надає уряду можливість продовжувати обмежувати доступ до різних сегментів Інтернету, включаючи соціальні мережі, веб-сайти та месенджерські платформи, а також посилювати моніторинг, контроль і цензуру в цифровому середовищі.
Усама Хілджі, директор ісламабадської організації зі спостережень за цифровими правами Bolo Bhi, сказав, що нова система, схоже, дозволяє владі націлювати та блокувати певні компоненти мобільних додатків, такі як голосові замітки, фотографії та відео в WhatsApp, дозволяючи текстові повідомлення та голосові дзвінки.
Організації, що займаються захистом цифрових прав, висловлюють побоювання, що ця технологія з часом надасть уряду можливість відстежувати походження повідомлень в Інтернеті до конкретного телефону або комп'ютера, а також блокувати певний контент. Деякі правозахисні організації вважають, що нова система неправильно адаптована до інтернет-інфраструктури Пакистану, що призвело до останніх затримок у роботі мережі.
Звинувачення в запровадженні нових обмежень в Інтернеті виникли в контексті масштабнішої урядової кампанії проти прихильників ув'язненого екс-прем'єр-міністра Імрана Хана та його політичної сили Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI).
Пан Хан, відомий гравець у крикет, який став політиком-популістом, був усунений у 2022 році після розбрату з генералами, а потім зробив приголомшливе політичне повернення. Його тріумфальне повернення значною мірою сприяло використанню його партією соціальних медіа, які існували здебільшого поза досяжністю старої цензурної машини держави.
З 20,8 мільйонів підписників, він є однією з найвідоміших постатей у Пакистані на платформі X, раніше відомій як Twitter. Його партія випустила агітаційні відео в соціальних мережах, звинувачуючи військових в участі у відстороненні пана Хана — звинувачення, яке генерали категорично відкидають.
Але розповсюдження цієї ідеї -- розповсюджене у вірусних відео на TikTok і через групи WhatsApp -- викликало політичне пробудження у багатьох молодих людей, які ніколи не чули, щоб політик так прямо кидав виклик військовим, і розпалило його підтримку. Пан Хан залишається у в'язниці за звинуваченнями, які він називає політично мотивованими.
22 липня влада провела рейд на центральний офіс PTI в Ісламабаді, затримавши головного речника партії Раува Хасана та інших членів команди, відповідальних за соціальні мережі. Міністерство внутрішніх справ у своїй заяві пояснило необхідність рейду, звинувачуючи PTI в "антидержавній пропаганді", проте не надало додаткової інформації.
Як він повідомив, у ході рейду був затриманий 26-річний волонтер, що займався соціальними мережами для PTI, на ім'я Мухаммад. Його звільнили за умови, що він припинить свою діяльність в PTI.
"Уряд засмучений своєю нездатністю протистояти зростаючій популярності пана Хана," — зазначив Мухаммад, який побажав залишитися анонімним через побоювання репресій з боку влади. "Тепер вони також стримують розвиток ІТ-галузі, обмежуючи доступ до Інтернету та встановлюючи брандмауери."
Протягом багатьох років воєначальники затримували опозиційних лідерів, ув'язнювали журналістів та інколи відключали Інтернет у країні задля придушення інакомислення, повідомляють правозахисні організації.
Після проведення загальних виборів у лютому, пакистанці мали лише обмежений доступ до соціальних мереж, таких як X. Останнім часом відділ зв'язків із засобами масової інформації та громадськістю армії, відомий як Inter-Services Public Relations, залучив до своїх команд старших офіцерів для боротьби з поширенням антимілітаристських повідомлень у соціальних мережах.
Від травня військові офіційні особи почали вживати термін "цифровий тероризм" у своїх промовах та прес-релізах, заявляючи про намір подолати так званих оперативників, які, за їхніми словами, прагнуть дестабілізувати країну.
Ця риторика викликала тривогу серед правозахисників та активістів, які побоюються, що військові мають намір ставитися до пакистанців, які критикують уряд у соціальних мережах, так само, як до бойовиків, що здійснюють терористичні напади на території Пакистану.
Головнокомандувач армії, генерал Асім Мунір, цього місяця підсилив свою риторику, підкресливши у промові, що свобода слова в Пакистані зазнає обмежень, і звинуватив іноземні держави у підбурюванні до "цифрового тероризму".
"Ті, хто прагне створити розрив між державними установами та народом Пакистану, не досягнуть успіху", -- попередив генерал Мунір 14 серпня в Пакистанській військовій академії в Какулі.
Правозахисні організації та експерти з безпеки попереджають про небезпеку ототожнення молодих прихильників політики пана Хана з озброєними повстанськими угрупованнями, такими як регіональна гілка Ісламської держави та пакистанський Талібан (TTP).
"Абдул Басіт, дослідник із Школи міжнародних досліджень С. Раджаратнама в Сінгапурі, зазначив, що державні органи безпеки часто застосовують ярлики тероризму для переслідування політичних опонентів, використовуючи при цьому закони про боротьбу з тероризмом. Це, на його думку, підриває громадянські свободи та надає бойовикам пропагандистські матеріали, які зображують державу як таку, що зловживає тероризмом задля політичної вигоди."