Орендна плата за елітні офіси у Києві знизилась на 10% - повідомляє Delo.ua


Орендні ставки на об'єкти офісної нерухомості класу "А" зменшились на 10% і досягли найнижчих показників ефективної прайм орендної ставки за останні 10 років.

Ціни на оренду офісних приміщень змінюються на фоні високої вакантності, помірного попиту та загального рівня інфляції, зокрема через посилення валютних коливань, які спостерігалися у першій половині 2024 року, зазначили для Delo.ua в компанії CBRE Ukraine, яка спеціалізується на послугах у сфері комерційної нерухомості та інвестицій.

За інформацією аналітиків, ефективна орендна ставка на найпрестижніші офісні приміщення виявила тенденцію до зменшення, знизившись до $19 за квадратний метр на місяць (без урахування ПДВ та операційних витрат). Експерти підкреслили, що це найнижчий рівень ефективної прайм орендної ставки за останнє десятиліття.

Зокрема, орендні ставки в бізнес-центрах класу А знизилися в середньому на 10%, коливаючись в межах $16-$22 за квадратний метр на місяць. Для об'єктів класу В, зниження склало в середньому 7%, з діапазоном $8-$15 за квадратний метр на місяць. Розрив між оголошеними та фактичними ставками в найкращих об'єктах продовжує скорочуватися, що свідчить про перехід орендодавців до більш реалістичного підходу до ціноутворення.

Наразі популярною є практика закріплення вигідних орендних умов до завершення воєнного стану або на узгоджений сторонами період, зазначають у CBRE.

З огляду на те, що поточна орендна ставка досягла найнижчого рівня за останнє десятиліття, аналітики не прогнозують її подальшого зниження. Сучасні тенденції попиту та пропозиції, ймовірно, сприятимуть подальшому поглинанню наявних вакантних площ у межах існуючих ринкових умов. Крім того, брак нових девелоперських проєктів та недостатній обсяг нової пропозиції в середньостроковій перспективі також не сприятимуть подальшому зниженню ставок.

Зростаюча кількість малих підприємств, які раніше не могли дозволити собі оренду приміщень у престижних офісних будівлях, тепер займає значну частину ринку, що свідчить про перехід до більш інклюзивного та різноманітного офісного середовища. Ця тенденція підкреслює підвищену доступність професійних офісних площ у популярних місцях, що дозволяє меншим компаніям закріпитися там, де раніше домінували великі корпоративні орендарі.

Малі та середні орендарі, особливо з офісами в застарілих або непрофесійних будівлях, активно шукали можливості для покращення своїх локацій, на тлі вигідних орендних умов та наявності якісних пропозицій.

Розподіл попиту за галузями вказав на те, що ІТ та телекомунікаційна сфера зберігає лідерство з часткою 28%. Виробничий та промисловий сектори збільшили свою частку до 13% (+7% з початку року), тоді як активність державних установ та непублічних організацій скоротилася вдвічі, досягнувши 12% (-11% з початку року). Якщо раніше домінували 4-5 ключових секторів, то тепер спостерігається ширше розмаїття бізнесів, що орендують офісні приміщення.

У підсумку, у структурі попиту переважали невеликі угоди (200-500 кв.м), тоді як великі транзакції (3 500+ кв.м) були рідкісними. Загалом, попит залишається нерівномірним, з короткочасними сплесками активності на тлі погіршення бізнес-очікувань через перебої з енергопостачанням та ризики для безпеки.

"Попри ризики та невизначеність воєнного часу, з'явилися перші ознаки активнішого офісного ринку завдяки попередньому відновленню економіки та більш спокійним прогнозам щодо бізнес-сектору на решту 2024 року. Ми очікуємо, що попит з боку орендарів залишатиметься в режимі "повільного відновлення". Підвищений рівень вакантності продовжуватиме тиснути на ринок в найближчому майбутньому. Тим не менш, у якісних бізнес-центрах, розташованих у затребуваних локаціях, рівень вакантних площ, ймовірно, продовжить знижуватись завдяки вигідним орендним ставкам і бажанню/можливості орендарів підвищити якість своїх офісів", - заявив Радомир Цуркан, керуючий партнер CBRE Ukraine.

Середній рівень вакантності офісних приміщень залишався доволі стабільним, складаючи 24,3%. Попит на високоякісні офіси в центральному діловому районі міста залишається значним, що призводить до зниження вакантності в цьому сегменті вже чотири квартали поспіль до 20,3%.

Ситуація з менш якісними вторинними об'єктами ускладнюється, оскільки орендарі віддають перевагу більш привабливим орендним ставкам на високоякісні приміщення, що зменшує попит на менш якісні будівлі. Хоча попит на якісні об'єкти є позитивним, загальний рівень вакантності залишається високим, що стримує відновлення активності девелоперів.

Дізнайтеся про найсвіжіші тренди на ринку офісної нерухомості в статті Delo.ua "Офіси на межі виживання: орендарі обирають переїзд з застарілих приміщень до сучасних бізнес-центрів".

Related posts